اخبار برگریده
یکشنبه, 13 اسفند 1402 12:21

سه شنبه, 13 دی 1401 ساعت 08:43
  • .

۹۴ آمریکایی متهم پرونده شهادت سردار سلیمانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر آخرین اقدامات قوه قضاییه در پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی را تشریح کرد و گفت: ۹۴ متهم پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی، آمریکایی و سه متهم اصلی ترامپ، پومپئو و مکنزی هستند.

به گزارش نسیم امروز به نقل از ایرنا از معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی در سومین سالگرد ترور شهید سلیمانی، در گفت وگوی خبری، آخرین پیگیری‌های دستگاه قضایی در پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را تشریح کرد.

معاون قوه قضاییه با بیان اینکه ۲ پرونده کیفری در نظام قضایی عراق و نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به این جنایت مفتوح است، افزود: در نظام قضایی ایران پرونده در دادسرای امور بین‌الملل تهران در حال انجام تحقیقات است.

وی تصریح کرد: کمیته مشترکی بین دستگاه‌های قضایی دو کشور سال گذشته ایجاد شد. سه دور نشست این کمیته در بغداد و تهران برگزار شد. ما هفته قبل تفاهم کردیم که چهارمین دور نشست کمیته را در اوایل هفته آینده برگزار کنیم؛ در چارچوب این کمیته مشترک تبادل اطلاعات و مستندات بسیار خوبی بین دو دستگاه قضایی انجام شد و این مستندات و اطلاعات به همکاران قضایی ما کمک کرد که تحقیقات خود را کامل تر کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: برآورد ما این است که با انجام دور چهارم گفت وگوها بین ایران و عراق، کیفرخواستی که همکاران قضایی ما در چارچوب دادسرای امور بین‌الملل در حال تهیه هستند رو به نهایی شدن خواهد رفت. محتوای اصلی کیفرخواست نگارش شده و همکاران قضایی مشغول بازبینی و نهایی کردن آن هستند و قرار است داده‌های تیم قضایی عراق در هفته آینده نیز در این کیفرخواست مدنظر قرار گیرد. بر این اساس، کیفرخواست می تواند هفته آخر دی ماه یا هفته اول بهمن ماه به دادستان تهران ارائه و در نهایت به دادگستری برای رسیدگی و ارجاع به شعبه مورد نظر ارسال شود.

غریب آبادی درباره متهمان این پرونده گفت: فعلا کیفرخواست بر متهمان آمریکایی تمرکز دارد، این پرونده اکنون ۹۴ متهم از آمریکا دارد. همه مستندات لازم توسط دستگاه‌های قضایی جمع‌آوری شده و حداقل سه جلد کامل درباره این ۹۴ متهم آماده است. سه متهم اصلی ترامپ، پومپئو و مکنزی هستند. هیچ شخصی مصون از رسیدگی قضایی نخواهد بود. کیفرخواست صادره کاملا اتهامات را از جمله متوجه این ۳ نفر کرده و دستگاه قضایی به آن رسیدگی می‌کند و در این راه، هیچ مانعی در نظام قضایی پیش روی ما نیست.

وی گفت: نیابت های قضایی برای ۷ کشور دیگر نیز ارسال شده، چون متهمان این پرونده فقط آمریکایی ها نیستتد و همدستانی از کشورهای دیگر داشتند، مثلا از برخی کشورهای منطقه و دو کشور اروپایی آلمان و انگلیس. متاسفانه این کشورها تاکنون به درخواست های قضایی که از کانال دیپلماتیک ارسال شده، پاسخی ندادند. ما از طریق وزارت امور خارجه فشار بر این کشورها برای پاسخگو نمودن آنها را افزایش دادیم. این پرونده می‌تواند در مورد سایر متهمان ادامه پیدا کند و این فاز بعدی پرونده خواهد بود.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه تاکید کرد: نکته بعدی هم مربوط به نظام قضایی عراق است که همکاری بسیار خوبی با ما داشتند، اخیرا هم خانواده‌های شهدای عراقی اتهاماتی را متوجه ۵ نفر دیگر در عراق کردند و درخواست ما از نظام قضایی عراق، تسریع در فرایند و آغاز رسیدگی به این پرونده و صدور کیفرخواست آن است. در ایران هم ما مستندات راجع به نقش ۱۷ نفر از افراد عراقی دخیل در این پرونده را به دستگاه قضایی عراق دادیم. در دور چهارم نشست هم مستندات و اطلاعات بیشتری تبادل خواهد شد و از هممکاران قضایی عراق هم خواستیم به نقش این ۱۷ نفر هم بپردازند.

غریب آبادی درباره پیگیری‌های بین‌المللی نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب کنوانسیون ۱۹۷۳، تصمیم گرفت اولین اقدام خود را انجام دهد و چندی قبل از کانال دیپلماتیک نامه ای رسمی را بر اساس مفاد این کنوانسیون برای دولت آمریکا ارسال کرد که در آن از مقامات آمریکایی خواسته شده یا متهمان را به ایران مسترد کنند یا خودشان آنها را محاکمه کنند. مهلتی هم که ما در این یادداشت دیپلماتیک مقرر کرده بودیم، منقضی شده و مفهوم آن این است که ایران می‌تواند گام‌های بعدی را بر اساس کنوانسیون ۱۹۷۳ بردارد. الان اختلاف کاملا بین دو کشور احراز شده است و مقامات آمریکا از اجرای عدالت طفره می‌روند.

به گزارش ایرنا، بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ در حمله موشکی بالگردهای آمریکایی به ۲ خودرو در فرودگاه بغداد، سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون نیروی مردمی عراق (الحشد الشعبی) و همراهانشان به شهادت رسیدند.

این حمله با نظارت و دستور مستقیم دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا انجام شد.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت؛ مقاله

گزارش تصویری

بامی1

بامی2
  • این تابستون برنامه هات جایزه داره