چهارشنبه, 17 خرداد 1402 11:36

یکشنبه, 05 بهمن 1399 ساعت 18:52
  • .

دنبال حذف فوتبال از کمیته المپیک نیستیم/ تا انتخابات سکوت می‌کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه این کمیته قصد ندارد رویکرد تقابلی با فدراسیون فوتبال داشته باشد، گفت: فعلا مبنای ما بر سکوت است تا انتخابات فوتبال برگزار شود.

به گزارش نسیم امروزبه نقل از خبرگزاری مهر، سید رضا صالحی امیری در آغاز مجمع عمومی کمیته ملی المپیک که امروز در آکادمی ملی المپیک برگزار شد به جام «ارجان» که در کلیپی در مجمع نمایش داده شد، اشاره کرد و گفت: نقطه آغاز ورزش قهرمانی و پهلوانی و همگانی در ایران بوده و جام ارجان در بهبهان کشف شده که گویای این مطلب است. ما می‌توانیم با احیای این جام و معرفی آن تصویر جدیدی از تاریخ ایران را به نمایش بگذاریم.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه طی یک سال گذشته شرایط سختی بر ورزش حاکم بود، تصریح کرد: با این شرایط شما اهالی ورزش پیگیر فعالیت‌ها بودید و نشان دادید که درد مردم، درد شما هم هست.

رئیس کمیته ملی المپیک با طرح این سوال که مسئله امروز ورزش ما چیست؟ گفت: هر کسی پاسخی به این سوال دارد، برخی مسایل مالی را مسئله می‌دانند، برخی به تجهیزات اشاره می‌کنند، برخی توسعه نیافتگی تاریخی را عنوان می‌کنند، شاید هم برخی به مسایل مدیریتی اشاره کنند.

صالحی امیری با بیان اینکه از نظر خودش مسئله اول ورزش، توسعه است، خاطرنشان کرد: نیاز اساسی ورزش را انسان‌های توسعه یافته می دانم، این افراد رهبری را به جای حاکمیت بر می‌گزینند. انسان توسعه یافته در متن جامعه زیست می‌کند، نوبت خود را از جامعه می‌داند و خود را تافته جدا بافته نمی‌داند.

وی با بیان اینکه انسان توسعه یافته به ارزش‌های اخلاقی پایدار است، تصریح کرد: ما نیازمند انسان‌های اخلاق محور هستیم.

صالحی امیری همچنین بعد از مجمع در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سئوالات آنها پاسخ داد.

رئیس کمیته ملی المپیک درباره نوسازی آکادمی گفت: در آکادمی برآورد هزینه ۲۰ میلیارد است و ۱۰ میلیارد هم خرید هزینه داریم و تلاش می‌کنیم تا پایان سال کارهای مربوط به آکادمی را نهایی کنیم و نوسازی‌ها به نحوی باشد که تا ۱۰ سال پاسخ قهرمانان باشد.

وی همچنین اشاره‌ای به شرایط موزه ملی ورزش داشت و اقداماتی که برای تکمیل این موزه انجام شده است.

صالحی امیری با بیان اینکه بودجه ٤٣ میلیاردی را طی سال به ١٢٠ میلیاردی رساندیم ابراز امیدواری کرد که بودجه ٢٠٠ میلیاردی برای سال آینده تصویب شود.

وی با تاکید بر توجه ویژه به پیشکسوتان مروری بر مدل پیشنهادی برای توزیع بودجه ١٤٠٠ داشت.

رئیس کمیته ملی المپیک با یادآوری اینکه مسافران توکیو در مجموع ٩٠ میلیون تومان کمک هزینه دریافت می‌کنند، خاطرنشان کرد: ١٠ نفر از المپین ها هم از کمیته بین المللی المپیک کمک مالی دریافت می‌کنند.

ادامه صحبت‌های صالحی امیری در رابطه با بودجه این کمیته بود. وی گفت: در سال جدید از مجموع ۹۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بودجه، ۴۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به فدراسیون‌ها پرداخت کردیم و از ۷۶ درصد بودجه‌ای که امسال گرفتیم، ۵۵ درصد آن را به فدراسیون‌ها دادیم‌.

رئیس کمیته ملی المپیک افزود: ۳ میلیارد حقوق مربیان و ورزشکاران را دادیم. همچنین ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان حقوق ۱۰ نفر ورزشکار بورسیه توسط IOC به صورت معادل ریالی پرداخت شده و ۲۸ میلیارد تومان هزینه پرسنلی و سایر امور بوده است. همچنین ۱۲ میلیارد تومان زیر ساخت‌ها هزینه شده است.

وی گفت: ١٨ کمیسیون فعال در کمیته داریم. ٢٣٠ نفر از نخبگان ورزش با ما همکاری دارند. همچنین تاریخ شفاهی را به صورت جدی در دستور کار دادیم، امیدواریم تا پایان سال اولین محصول آن را رونمایی کنیم. تاکنون ١٤ پروژه تاریخ شفاهی تصویب شده است.

این مقام مسئول در ورزش اشاره‌ای هم به مصوبه کمیته ملی المپیک برای استخدام قهرمانان ورزشی داشت و در ادامه بر سیاست اتخاذ شده برای دیپلماسی ورزش تاکید کرد و اقداماتی که در این زمینه طی ملاقات با مقامات جهانی و آسیایی ورزش انجام شده است. وی گفت: تمام ظرفیت وزارت ورزش و کمیته برای حضور عزت‌مندانه در ٦ رویداد ١٤٠٠ بسیج شده که مهمترین آن المپیک توکیو است. سال آینده پر رویدادترین سال بعد از انقلاب است.

خبرنگار مهر درباره درخواست صالحی امیری برای حضور کمیته المپیک در مجمع فدراسیون فوتبال و مخالفت این فدراسیون سئوال کرد و اینکه آیا کمیته المپیک هم فوتبال را از مجمع خود حذف می‌کند؟ صالحی امیری در پاسخ گفت: فوتبال بخش تفکیک ناپذیری از ورزش ایران است. همه وظیفه داریم از فوتبال حمایت کنیم. فوتبال در رویدادهای مختلف کام ایران را شیرین می‌کند. باید به تقویت فدراسیون فوتبال و رویدادها در سراسر کشور کمک کنیم. نسل جوان از طریق فوتبال سرحال است.

وی افزود: اینکه ما در مجمع فوتبال هستیم یا نه بحث دو جانبه است و با تعامل آن‌را حل می‌کنیم. حذف فوتبال از مجمع کمیته المپیک یک تصمیم عکس العملی خواهد بود. به صلاح کمیته المپیک نمی‌دانیم که رویکرد تقابلی داشته باشیم.

صالحی امیری تاکید کرد: بعد از انتخاب رئیس و هیات رئیسه جدید فوتبال با فدراسیون برای حضور صاحب رای و موثر در مجمع این فدراسیون گفتگو خواهیم کرد. فیفا رسماً اعلام کرده است از حضور شما (کمیته المپیک) به عنوان ناظر (در مجمع فوتبال) استقبال می‌کنیم. فعلاً مبنا را بر سکوت قرار داده‌ایم تا برگزاری انتخابات و تعیین رئیس و هیات رئیسه جدید.

بازدید 1089 بار
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

عناوین روزنامه‌های امروز

یادداشت؛ مقاله و گزارش

گزارش تصویری
بامی1

بامی2
  • این تابستون برنامه هات جایزه داره