چاپ کردن این صفحه .
چهارشنبه, 22 شهریور 1396 ساعت 10:17

وضعیت آب شرب در خراسان شمالی بحرانی است/ضرورت رعایت الگوی مصرف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی گفت: با توجه به کاهش بارندگی و نزولات آسمانی، هم اکنون وضعیت آب شرب در کشور و به دنبال آن در استان بحرانی است و رعایت الگوی مصرف ضرورت دارد.

غلامحسین ساقی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار نسیم امروز، اظهار کرد: توزیع و تامین آب اقدامی بزرگی و مشکل است اما با وجود تمام مشکلات مربوط به این بخش، شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی سعی در ارائه بهترین خدمات به شهروندان را دارد.

وی گفت: با وجود اینکه میزان بارندگی در استان قابل توجه نیست اما برخی مشترکان الگوی مصرف را مورد توجه قرار نمی دهند و آب بیشتری مصرف می کنند.

ساقی با اشاره به اینکه خراسان شمالی کمترین آب بها دریافت می کند، اظهار کرد: متاسفانه 90 درصد آب استان در بخش کشاورزی و تنها پنج تا شش درصد آب در بخش شرب استفاده می شود.

وی افزود: جهاد کشاورزی باید مصرف آب در بخش کشاورزی را مدیریت کند چراکه وضعیت آب شرب استان بحرانی است و رعایت الگوی مصرف از سوی شهروندان بسیار ضروری است.

ساقی اضافه کرد: هم اکنون 82 درصد مشترکان تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب شهری استان الگوی مصرف را رعایت می کنند و 18 درصد مشترکان پرمصرف هستند.

وی همچنین با اشاره به بهره مندی 31 درصد مردم استان از خدمات فاضلاب گفت: فاضلاب یکی از موارد مرتبط با سلامت مردم است از این جهت طرح فاضلاب از گذشته در بجنورد و اسفراین آغاز شد.

به گفته ساقی 48 درصد شهر بجنورد و 90 درصد شهر اسفراین تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند.

وی اضافه کرد: با وجود هزار و300 کیلومتر شبکه توزیع آب در خراسان شمالی باید یک هزار کیلومتر شبکه فاضلاب اجرا شود.

ساقی از فرسوده بودن 30 درصد شبکه توزیع آب در استان خبر داد و گفت: اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده آب استان 87 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی افزود: باید سالیانه 56 کیلومتر شبکه توزیع آب در استان اصلاح شود و این در حالیست که سال گذشته تنها 18 کیلومتر از شبکه آب خراسان شمالی اصلاح شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان اضافه کرد: کنتورهای آب استان نیز نیاز به بازسازی دارند که تامین اعتبار این اقدامات از سوی مسئولین باید مورد توجه قرار بگیرد.

بازدید 191 بار
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn