یکشنبه, 06 فروردين 1402 22:01

جمعه, 11 فروردين 1396 ساعت 09:55
  • .

نقش کلیدی پیازداغ در آمار سفرهای نوروزی!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وحید حاج سعیدی

ایرانی‌ها اساساً در باب موضوعات مختلف اجتماعی، سیاسی، پزشکی، فرهنگی و ... دارای تخصص و استعدادهای خاصی هستند و در بسیاری از علوم ارضی، سماوی و بحری صاحب سبک و فرضیه هستند. به علاوه یکی دیگر از ویژگی‌های ایرانی‌ها قدرت تخمین و گمانه زنی بالای آن‌هاست که تا 95 درصد به واقعیت نزدیک است!

حالا چرا عادل فردوسی پور از ارائه آمار دقیق تماشاگران ورزشگاه‌ها در حین برگزاری مسابقات فوتبال شاکی است و یا چرا یک عده به آمارهای منتشره بانک مرکزی در خصوص کاهش تورم یا ایجاد اشتغال شک و تردید به خود راه می‌دهند والله اعلم... البته موضوع بحث امروز ما علوم لدنی برخی از هموطنان مان نیست بلکه قصد داریم به بررسی آمار سفرهای نوروزی بپردازیم.

حقیقت امر این است که ایرانی‌ها اصولاً به سفر خیلی علاقه‌امند هستند و اگر دو روز تعطیلی نصیبشان شود ، بار سفر می‌بندند و راهی جاده می‌شوند! و به قولی « آن را که چنین سفر مهیاست / از شهر مگو که در بیابان »

البته در گذشته یافتن آمار و نشانی سفر کردگان چندان آسان نبود تا جایی که حافظ خدا بیامرز هم سرگردان شده بود: «نشان یار سفرکرده از که پرسم باز...» اما الان داستان با گذشته تفاوت دارد و دوستان پایگاه اطلاع رسانی میراث فرهنگی و گردشگری یا بچه‌های ستاد دائمی سفرهای کشور آمار دقیق تمام مسافران کشور را با جزئیات کامل دارند و به قولی زاغ سیاه همه را چوب زده‌اند!

به عنوان مثال سال گذشته در استان خراسان شمالی دو میلیون و 252 هزار نفر، استان گلستان تعداد مسافران نورزوی 5 میلیون و 217 هزار و 553 نفر و در استان فارس 11 میلیون و 701 هزار و 726 نفر مسافر اعلام شد. خدا وکیلی این همه دقت نظر در ارائه آمار جای خدا قوت دارد.

حالا اینکه دوستان با کدام معیار تعداد مسافران را با دقت استخراج کردند ، زیاد به ما مربوط نیست ؛ چون 90 درصد مسافران در چادر مسافرتی و خانه اقوام و دوستان و آشنایان و کلاس‌ها و حیاط و راهروهای مدارس بیتوته می‌کنند و فکر نکنم کسی هم حال و حوصله سرشماری چادرها را باشد ، چه رسد به خانه‌های اقوام و دوستان!

اما نکته جالب بعدی رشد چشمگیر آمار محیرالعقول و هنگفت مسافران نوروزی است. آمار 15 میلیونی مازندران ، 11 میلیونی فارس، 7 میلیونی خراسان، 5 میلیونی گلستان ، 4.5 میلیونی گیلان و ... در نوع خود بی نظیر است. تازه بقیه استان‌ها هم به کمتر از چهار پنج میلیون راضی نیستند و همه از رشد هفتاد هشتاد درصدی مسافران نوروزی در استان‌های خود سخن می‌گویند.

در واقع با وجود آمار فوق و این تعداد نفر سفر، یعنی هر خانواده ایرانی دو سه بار در ایام نوروز دور ایران را گز کرده و به خانه‌شان برگشته‌اند!

البته شاید هم دوستان آمار گیر سایر سفرهای موجود را هم در آمار مورد محاسبه قرار داده‌اند: مثل «سفر از خویشتن باید» یا «سفر راه نهان کن، سفر از جسم به جان کن» و گرنه با جمعیت 80 میلیونی که نیمی از آن‌ها در خانه‌هایشان میزبان نیم دیگر بودند، تهیه چنین آماری با این حجم ویتامینه، رنگ و لعاب و مواد افزودنی مجاز، به چندین کیسه پیاز، یک گالن روغن بدون پالم و یک ماهی تابه بزرگ نیاز دارد!

بازدید 3544 بار
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

عناوین روزنامه‌های امروز

یادداشت؛ مقاله و گزارش

گزارش تصویری
بامی1

بامی2
  • این تابستون برنامه هات جایزه داره