چهارشنبه, 15 مرداد 1399 02:42

دوشنبه, 21 بهمن 1398 ساعت 09:14
  • .

دایره المعارف تخصصی منابع تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی تدوین می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مشاور حوزه فرهنگ و مطالعات پایداری و انقلاب اسلامی مراکز استانی حوزه هنری از تدوین و شکل‌گیری دایره المعارف تخصصی منابع تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی خبر داد.

به گزارش نسیم امروز، حجت‌الاسلام سعید فخرزاده، مشاور حوزه فرهنگ و مطالعات پایداری و انقلاب اسلامی مراکز استانی حوزه هنری در حاشیه برگزاری کارگاه تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در بجنورد، داشتن مجموعه‌ای واقعی و قابل استناد از تاریخ انقلاب اسلامی را مهمترین انگیزه و هدف برگزاری این کارگاه‌ها عنوان کرد و گفت: تعریف چیستی تاریخ شفاهی و مفاهیم آن و نیز ضرورت پرداختن به آن، راه‌های گردآوری و منابع در دسترس از جمله خاطره‌ها و اهمیت پرداختن و نحوه تشخیص صحت و سقم آن، مصادیق خاطره و شیوه‌های کاربرد منابع از اهم مواردی است که در این کارگاه‌ها آموزش داده می‌شود.

وی افزود: بهترین روشی که می‌تواند در جمع‌آوری اطلاعات ابعاد مختلف تاریخ شفاهی انقلاب به ما کمک کند تربیت پژوهشگرانی است که توانایی و تخصص تحقیق، پرس و جو و جمع بندی و تألیف اتفاقات و رویدادهای پیرامون انقلاب اسلامی را دارند.

«حجت‌الاسلام فخرزاده» افزود: فعالیت‌های آموزشی این کارگاه‌ها از سال 89 آغاز و سعی شد تا دفاتر پایداری نیز در حوزه هنری استان‌ها راه‌اندازی شود که تمرکز این موضوع تنها در تهران نباشد و فضای آموزشی تاریخ شفاهی در تمام نقاط کشور فراهم شود.

وی با بیان اینکه تلاش کردیم کارگاه‌ها با حضور نویسندگان و محققانی در سراسر کشور برگزار شود، گفت: تاکنون حدود 10 نویسنده در هر استان یعنی بیش از 300 نفر، تربیت شده که با ابعاد و نحوه جمع آوری تاریخ شفاهی انقلاب آشنا و به طور تخصصی آموزش دیده و هم‌اکنون مشغول به کار در این زمینه هستند.

این پژوهشگر و محقق درحوزه تاریخ انقلاب اسلامی اضافه کرد: این مباحث حداقل با برگزاری 10 کارگاه آموزشی مطرح و بیان می‌شود.

وی با عنوان اینکه یکی از مشکلات در تحقیق و پژوهش تاریخ شفاهی انقلاب شناسنامه‌نویسی و مستند نشدن است، اعلام کرد: در تکمیل این برنامه آموزشی و پژوهشی سعی داریم تا نسبت به نحوه آرشیوکردن مستندات و تهیه بانک اطلاعاتی قابل دسترس در قالب راه‌اندازی پایگاهی مجازی اقدام کنیم.

فخرزاده با بیان این که گستره تاریخ شفاهی انقلاب وسیع و با موضوعات مختلف است، اضافه کرد: طرحی در دست اجراست که طی آن بانک اطلاعاتی شکل می‌گیرد و هم اکنون بخشی از اطلاعات آن جمع‌آوری شده و بر اساس آن اطلاعات بر اساس سوژه‌ها موضوع بندی شده و در اختیار نویسندگان و هنرمندان قرار می‌گیرد.

وی همچنین در توضیحی تکمیلی از تدوین دایرة المعارف تخصصی از منابع قابل استناد و ارائه نمایه موضوعی در این حوزه خبر داد و افزود: بدینوسیله می‌توانیم به تألیف کتاب‌های جدید با موضوعات مختلف، تولید آثار هنری و فرهنگی و به شکل کاربردی به خلق آثار ارزنده در این باره پرداخت.

گفتنی است، کارگاه تخصصی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی با همکاری حوزه هنری خراسان شمالی و مرکز مدیریت حوزه علمیه استان با حضور طلاب و اهل قلم پنج شنبه، همزمان با ایام دهه فجر برگزار شد.

بازدید 116 بار
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.
عناوین روزنامه‌های امروز

یادداشت؛ مقاله و گزارش

گزارش تصویری
بامی1

بامی2  • رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در اماکن عمومی الزامی است
  • رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در اماکن عمومی الزامی است
  • رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در اماکن عمومی الزامی است
  • رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در اماکن عمومی الزامی است