شنبه, 29 دی 1397 03:31

سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 17:27
 • .

خطی به برجام اضافه نخواهد شد/ افزایش نرخ ارز دلایل روانی دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

خطی به برجام اضافه نخواهد شد/ افزایش نرخ ارز دلایل روانی دارد

رئیس جمهور کشورمان گفت: افزایش نرخ ارز قاعدتاً دلایل روانی و تبلیغاتی دارد و من اینجا به مردم اعلام می کنم که نسبت به آینده امیدوار باشند و مطمئن باشند که آینده ای بهتر در پیش خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه بعد از قرن ها که در نظام استبدادی در رنج و تحقیر بودند و ده ها سال کشور در اختیار قدرت های بیگانه بود مردم تصمیم گرفتند تا عزت، استقلال، آزادی و پاک کردن کشور از انواع فسادها و بی عدالتی ها را محقق سازند، گفت: انقلاب به پیروزی رسید و امروز پس از ۳۹ سال شاهد مشارکت، نشاط و استقامت مردم در برابر انواع تهدیدها و موفقیت در عرصه های داخلی و خارجی هستیم. اینها آرمان هایی است که تعیین کننده راه ما برای قرن های پیش رو است.

روحانی ضمن تبریک ایام دهه فجر انقلاب اسلامی به ملت بزرگ ایران گفت: پس از قرن ها که مردم ما تحت نظام استبدادی در رنج و تهدید بودند و ده ها سال کشور در اختیار قدرت های بیگانه بود، مردم تصمیم گرفتند تا حاکمیت ملی، عزت، استقلال، آزادی و پاک کردن کشور از انواع فسادها و بی عدالتی ها را محقق سازند.

رئیس جمهور تصریح کرد: انقلاب ما پس از ۳۹ سال با مشارکت مردم و نشاط و استقامتی که در برابر انواع تهدیدهای فراوان در عرصه داخلی و خارجی از خود نشان دادند امروز در بالاترین جایگاه ها ایستاده اند.

وی ادامه داد: هیچ وقت نیست که مردم از اصل آزادی، استقلال، حاکمیت ملّی، مبارزه با استبداد و استعمار و ایستادگی در برابر متجاوزین و مبارزه با فساد دست بردارند.

باید صدای نسل جوان شنیده شود

رئیس جمهور با بیان اینکه باید صدای نسل جوان که بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور را شامل می شوند شنیده شود گفت: تنها شنیدن کافی نیست و جوانان نمی خواهند که صرفاً صدای آنها شنیده شود بلکه آنها دارای ایده ها، افکار و خواست هایی هستند که باید آنها را شنید و پذیرفت.

روحانی یادآور شد: جوانان دنیای جدیدی می بینند و ما باید راه های پیشنهادی آنها را ببینیم، مطالعه کنیم و با آنها به گفتگو بنشینیم و راهی که آنها مشاهده می کنند و مسیری که می پسندند باید در اراده و خواست حاکمیت همواره تأثیرگذار باشد.

وی تصریح کرد: امروز سطح معلومات و دانش عمومی جوانان ما با دیروز متفاوت است و این نشان می دهد که ما باید عالم به زمانه باشیم که اگر این طور نباشد انجام وظیفه برای ما سخت خواهد بود.

رئیس جمهور گفت: دولت دوازدهم علاوه بر ادامه همه آرمان های انقلاب اسلامی، دو هدف مهم را تعیین کرده و پیش می برد. اشتغال مولد و مبارزه با فقر مطلق دو هدف عمده دولت است که ما این دو هدف را در بودجه سال ۹۷ هم مورد توجه عمیق قرار دادیم.

روحانی اظهار داشت: امیدواریم نمایندگان مجلس هم لایحه بودجه ای را که تقدیم آنها شده است را با رعایت این نکات بررسی کنند تا ما بتوانیم در برابر این وعده هایی که به مردم داده ایم، سربلند بیرون بیاییم.

نرخ ارز کنونی را متعادل نمی بینیم

وی در پاسخ به این سوال که آیا نوسانات ارزی و افزایش قیمت دلار در بازار یک اقدام از جانب دولت به جهت تأمین بودجه به حساب می آید یا خیر؟ گفت: ما نرخ ارز کنونی را متعادل نمی بینیم و این رقم باید به تعادل برسد. افزایش نرخ دلار نسبت به هفته های گذشته حتماً نمی تواند دلایل تجاری داشته باشد. چرا که ما در تأمین ارز و همچنین مخارج ارزی تراز مثبت داریم.

روحانی با بیان اینکه برخی می گویند دولت خودش ارز را گران می کند، تصریح کرد: این موضوع درست نیست چرا که زمانی دولت این کار را انجام می دهد که دچار کسر بودجه باشد. اما ما امسال نه تنها کسر بودجه نداریم بلکه تمام آنچه در ابتدای سال تصویب شده، که با همان ارقام در حال اجرایی شدن است.

رئیس جمهور گفت: بنابراین افزایش نرخ ارز قاعدتاً دلایل روانی و تبلیغاتی دارد و من اینجا به مردم اعلام می کنم که نسبت به آینده امیدوار باشند و مطمئن باشند که آینده ای بهتر در پیش خواهد بود. حتی در زمینه ارزی نیز شرایط ما بهتر از حال حاضر و گذشته خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ما ۳۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی در اختیار داریم که در بودجه ۱۲ میلیارد دلار آن تصمیم گیری شده است که این نشان از روند رو به رشد فضای اقتصادی و ارزی ما دارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: در خصوص این ارقام فاینانس خارجی تصمیماتی اتخاذ شده که برخی را بانک مرکزی اعلام کرده و در آینده هم موارد دیگری اعلام خواهد شد.

مردم در مسیر پر ریسک ارز قدم برندارند

وی گفت: توصیه من به مردم این است که در مسیر پر ریسک ارز قدم برندارند و سرمایه های خود را در مسیرهای دیگری که باثبات و دارای ریسک کمتری است هزینه کنند و به آنها توصیه می کنم که به آنچه که از جانب بانک مرکزی و دستگاههای مالی اعلام می‌شود توجه داشته باشند.

روحانی ادامه داد: در خصوص بدهی سازمان تامین اجتماعی، دولت توصیه های مهمی را به آن سازمان داشته و گفته که باید از بنگاهداری دست بردارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: بنده شرطم با وزیر کار در ابتدای کار این بود که بنگاههای اقتصادی را واگذار کند و قدم های خوب و مثبتی را در این مسیر بردارد که این تنها راه نجات اقتصاد کشور است.

وی افزود: تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی باید بنگاههای اقتصادی خود را واگذار کنند که این هم به نفع آنهاست و هم به نفع مردم.

شرایط توسعه انسانی خوبی را امروز در کشور شاهد هستیم

رئیس جمهور در پاسخ به سئوال دیگری که رمز پیشرفت و پیشرفت نظام جمهوری اسلامی ایران طی ۴ دهه اخیر چه بوده است، افزود: اساس پیشرفت ما بر مبنای استقلال و اراده ملت است. ملتی اگر منسجم و مصمم باشد و حاکمیت هم خود را از مردم بداند کما اینکه حاکمیت ما برگرفته و منتخب ملت است می تواند در زمینه های مختلف پیشرفت داشته باشد.

روحانی گفت: شرایط توسعه انسانی خوبی را امروز در کشور شاهد هستیم و ما در حوزه های علمی، بهداشتی شرایط مناسبی داریم و این را سازمانهای بین المللی هم تایید کرده اند و اگر بخواهیم با سالهای ابتدای انقلاب مقایسه کنیم بسیار متفاوت خواهد بود.

وی با بیان اینکه تا زمانی که به آینده بسیار امیدوار هستیم و از سرمایه های ملی خود درست استفاده می کنیم مسیر پیشرفت را هم ادامه خواهیم داد، خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر رشد مثبت اقتصادی همواره در کشور وجود داشته است.

رئیس جمهور افزود: ممکن است یک سال رشد دو رقمی داشته باشیم که این اتفاق نیز در دولت ما رخ داده و امسال هم به فضل الهی این طور خواهد شد و ما شاهد رشد مثبت اقتصادی خواهیم بود.

امسال برای اشتغال منابع مالی گذاشتیم/دولت اعتراض مردم را می شنود

حسن روحانی در پاسخ به سوال مهر مبنی براینکه یکی از ریشه های اعتراضات اخیر به وضعیت معیشت و اقتصاد بازمی گردد. شما این روزها مدام از شنیدن صدای مردم سخن می گویید. آیا صدای مردمی که به بیکاری، تورم، ناکارآمدی مدیران و رفاه زدگی آنها اعتراض داشتند، را شنیدید؟ اگر پاسخ مثبت است چه تصمیماتی گرفته اید؟ آیا رئیس جمهور برنامه ای برای تغییر تیم اقتصادی دارند؟ گفت: اشکال اول من به این سئوال است. شما وقتی خواست مردم را فقط در بخش اقتصاد می برید همین نشنیدن صدای مردم است. البته مردم در زمینه اقتصادی هم اعتراض دارند اما مردم در روابط خارجی، مسائل فرهنگی و اجتماعی هم اعتراض دارند. گوش ما باید شنوا باشد و بداند مردم چه می خواهند.

وی افزود: شما اگر به خبرگزاری خود مراجعه کنید می بینید منتشر شده که مسیر تورم ما رو به پایین بود نشان می دهد که مسیر ما درست بوده رشد اقتصادی ما در سال ۹۱ منهای ۶/۱ بوده است، سال گذشته رشد ما دو رقمی بوده این نشان می دهد مسیر دولت درست بوده البته این نشان نمی دهد مشکلات مردم حل شده.

رئیس جمهور ادامه داد: ما مستمری مستمری بگیران را بیش از سه برابر کردیم این یعنی به بخش فقر و مردمی که در رنج هستند توجه داریم. در تبصره ۱۴ بودجه امسال برای ریشه کنی فقر مطلق بودجه گذاشتیم. در تبصره ۱۸ بودجه امسال برای اشتغال منابع مالی گذاشتیم به این معنی است که ما توجه داریم.

وی افزود: اینکه شعار دولت مبارزه با فقر و ایجاد اشتغال است یعنی به اعتراض مردم احترام می گذارد و صدای مردم را می شنود. در بین دولت های قبل این دولت رسا ترین صدا را داشته و گفته اعتراضات را می شنود مسئولان کشور اصل اعتراض را شنیدند من هم خوشحالم که همه می گویند باید اعتراض مردم را می شنوند این خیلی خوب است.

همه تلاش ها باید در جهت خاموش کردن جنگ یمن باشد

روحانی درباره تحولات منطقه گفت: ما همواره در منطقه ای که هستیم راه حل اساسی را راه حل سیاسی مخصوصا با کشورهای منطقه می دانیم. در عین حال، هیچ وقت ابایی نداریم که با کشورهای غیر منطقه هم گفتگو کنیم.

وی افزود: هدف، ثبات و حاکم شدن مردم منطقه بر سرنوشت خود است و قدرت های بزرگ به فکر فروش تسلیحات خود نباشند.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما در حاشیه سازمان ملل در گفتگو با سران کشورها، گفتیم که همه تلاش ها باید در جهت خاموش کردن جنگ یمن باشد. همیشه با کشورهای دنیا درباره منطقه صحبت کرده ایم و صحبت می کنیم.

روحانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با امیدهای مردم چه باید کرد گفت: ما حتما باید به آینده امیدوار باشیم. این یک شعار نیست بلکه برایش دلیل دارم. وقتی در کرمان 10 هزار میلیارد تومان در یک روز طرح افتتاح می شود، این یعنی جامعه ما با نشاط است. فاینانس ها نسبت به گذشته بیشتر شده است.

رئیس جمهور افزود: بسیاری از موارد مهم سرمایه گذاری که فناوری پیچیده می خواهد با شرکت های خارجی مشغول مذاکره هستیم. همچنین طرحی که من دیروز برای نوسازی حمل و نقل اعلام کردم همه این ها به معنی امیدواری است.

روابط ما با روسیه و ترکیه بسیار خوب است

وی اضافه کرد: این حرف درستی است؛ اگر می خواهیم پیشرفت کنیم و ایرانیان ما بازگردند، راهش این است که تریبون ها و رسانه ها هم صدا با دولت باشند. سرمایه و سرمایه دار مثل آهو، تیزپا هستند و می روند؛ ما باید جلوی این را بگیرم.

روحانی در پاسخ به این سوال که «شاهد عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه هستیم؛ در این میان شاهد تغییر موضع ایران هستیم. این تغییر موضع برای چه اتفاق افتاده است؟ آیا این نشان از نگرانی افزایش همکاری میان ترکیه و روسیه است گفت: در سوریه روابط بسیار خوبی میان ایران ترکیه و روسیه برقرار بوده است. آقای پوتین امروز در تماس تلفنی به من گفت که ضروری است که در آینده، اجلاس سران سه کشور برای سوریه را داشته باشیم.

وی ادامه داد: روابط ما با روسیه و ترکیه بسیار خوب است. این موضع اصولی ماست که ورود ارتش یک کشور به خاک کشور دیگر باید با اجازه دولت و ملت آن کشور باشد.

عملیات ترکیه در شمال سوریه ثمری ندارد

رئیس جمهور گفت: دلمان می خواهد که این عملیات زودتر پایان یابد؛ عملیات ترکیه در شمال سوریه ثمری ندارد. ما درباره بقیه کشورها هم این نظر را داریم؛ همان طور که حضور آمریکایی ها در سوریه که در اندیشه تجزیه این کشور است را هم محکوم می کنیم.

وی ادامه داد: خطی به برجام اضافه نخواهد شد.

بازدید 353 بار
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.
عناوین روزنامه‌های امروز

یادداشت ها و مقالات

گزارش تصویری
بامی1

بامی2 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری
 • گزارش تصویری از مسابقات اسب دوانی خراسان شمالی / عکس از : حسین معمری