جمعه, 18 آذر 1401 15:46

شنبه, 21 آبان 1401 ساعت 12:59
  • .

نتیجه انتخابات سنای آمریکا، ماه آینده مشخص می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

با پیروزی دموکرات‌ها در آریزونا و کشیده‌شدن انتخابات در ایالت جورجیا به دور دوم، عملا نتیجه نهایی انتخابات سنای آمریکا در ۱۵ آذر مشخص خواهد شد.

به گزارش نسیم امروز به نقل از خبرگزاری مهر، تازه‌ترین شمارش آرای انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان ۲۱۱ صندلی کسب کرده‌اند و دموکرات‌ها ۲۰۱ صندلی و تا این لحظه جمهوری‌خواهان پیشتاز در مجلس نمایندگان هستند. هر حزب برای کسب اکثریت مجلس نمایندگان به ۲۱۸ کرسی نیاز خواهد داشت. بنابراین جمهوری‌خواهان به ۷ کرسی و دموکرات‌ها به ۱۷ کرسی دیگر نیاز دارند.

اما به نوشته فاکس‌نیوز با پیروزی مجدد سناتور «مارک کِلی» در ایالت آریزونا، هم‌اکنون دموکرات‌ها ۴۹ صندلی سنا در اختیار دارند و با جمهوری‌خواهان برابر شدند.

برای کسب اکثریت سنا حزب پیروز باید ۵۱ صندلی کسب کند، یعنی جمهوری‌خواهان باید ۲ صندلی باقی‌مانده در ایالت نِوادا و ایالت جورجیا را کسب کنند، اما دموکرات‌ها اگر یک صندلی دیگر پیروز شوند با ۵۰ صندلی می‌توانند اکثریت سنا را کسب کنند، زیرا «کاملا هریس»، معاون رئیس‌جمهور در سنا به نفع دموکرات‌ها رأی می‌دهد و عملاً دموکرات‌ها در سنا ۵۱ رأی خواهند داشت. انتخابات سنا در جورجیا به دور دوم کشیده شده و انتخابات دور دوم ۶ دسامبر (۱۵ آذر) برگزار می‌شود. در این ایالت هیچکدام از نامزدها نتوانستند ۵۰ درصد آرا را کسب کنند و طبق قوانین ایالت جورجیا در شرایطی که نامزد نخست نتواند ۵۰ درصد آرا کسب کند، انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.

در ایالت نوِادا نیز با شمارش ۹۴ درصد آرا تاکنون نامزد جمهوری‌خواهان با ۴۸.۵ درصد آرا پیشتاز است، و نامزد دموکرات‌ها ۴۸.۴ درصد آرا را کسب کرده. در صورت پیروزی جمهوری‌خواهان در این ایالت، در سنا دارای ۵۰ صندلی خواهند بود و سرنوشت اکثریت سنا با انتخابات جورجیا در ۱۵ آذر مشخص می‌شود.

انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود، اما زمانی که با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که هر ۴ سال یک بار برگزار می‌شود، هم زمان نباشد، اهمیت ویژه ای پیدا می‌کند.

همه اعضای مجلس نمایندگان برای یک دوره ۲ ساله انتخاب می‌شوند، بنابراین همه ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان در طول انتخابات میان دوره‌ای با هم رقابت می‌کنند. همچنین یک سوم از ۱۰۰ سناتور (۳۵ کرسی) در انتخابات میان دوره‌ای هر ۲ سال یک بار انتخاب می‌شوند. بعلاوه، انتخابات برای فرمانداران بسیاری از ایالت‌ها (۳۶ ایالت)، و همچنین بسیاری از مناصب سیاسی محلی در ایالت‌ها و شهرها نیز برگزار می‌شود.

روز سه شنبه ۸ نوامبر (۱۷ آبان) روز رسمی رأی‌گیری حضوری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره بود، اما بسیاری از مردم آمریکا پیش از این آرای خود را از طریق پست ارسال کرده یا با حضور در مراکز رأی‌گیری، رأی داده بودند.

بازدید 107 بار
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

عناوین روزنامه‌های امروز

یادداشت؛ مقاله و گزارش

گزارش تصویری
بامی1

بامی2
  • این تابستون برنامه هات جایزه داره