جمعه, 06 اسفند 1395 23:08

مهمترین خبرها

عناوین اخبار ویژه

حرف های مردم

حرف های مردم (70)

 لطفا حقوق ما را پرداخت کنید /  شماری از آبداران روستاهای شهرستان جاجرم با انتقاد از شرکت آب و فاضلاب روستایی خواستار پرداخت حقوق هشت ماهه خود شدند. آنان عنوان کرده اند که هشت ماه است که حقوق ما پرداخت نشده و هربار که برای دریافت معوقات خود به این شرکت مراجعه می کنیم با بهانه جویی های مختلف این شرکت مواجه می شویم. آنان مدعی هستند که پیمانکار مربوطه در راستای انجام وظایف و تکالیف خود همه روزه بر کار کلرسنجی و کلرزنی نظارت کرده و می داند که ما آبداران هیچگونه سهل انگاری در زمینه کار خود نداشته ایم و بدون دریافت حقوق هم دیگر قادر به کار نیستیم. خواهشمنداست مسئولان ارشد استان از شرکت آب و فاضلاب روستایی بخواهند تا این شرکت نسبت به پرداخت معوقات ما آبداران اقدام کند.

 بیش از 50 نفر از کارگران جایگاههای سوخت شیروان از مسئولان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی عاجزانه تقاضا داریم به وضعیت ما رسیدگی کنند. با انجام 8 تا 12 ساعت کار و با حقوق 300 تا 400 تومان بدون هیچ مزایا و مرخصی مشغول کار در این جایگاهها هستیم، انتظار داریم که مسئولان حوزه کار و کارگری به جای تنها حمایت از کارفرمایان، صدای کارگران مظلوم و زحمتکش را هم بشنوند.

 یک شهروند بجنوردی با انتقاد از سازمان تامین اجتماعی نوشت:
قبل از اینکه کارگران بیمه شده تامین اجتماعی حقوق خود را دریافت کنند سازمان تامین اجتماعی سهم خود را از حقوق این قشر زحمتکش و مظلوم بر می دارد؛ اما استخر کارگران امام علی(ع) که با پول کارگران ساخته شده است، همیشه به صورت اختصاصی در اختیار کارمندان دستگاههای مختلف دولتی است.
مکرر دیده شده است که در طول هفته شمار زیادی از کارگران، با ذوق و شوق به این استخر مراجعه می کنند و با جواب «الان در اختیار کارکنان فلان دستگاه به صورت سانس خصوصی است» مواجه شده و سرخورده بر میگردن. این در حالی است که این استخر در اختیار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و به بخش خصوصی واگذار نشده است.
به همین دلیل به اداره کل کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد می شود به جای استخر کارگران امام علی (ع) نام این استخر را استخر رئیسان بگذارند تا کارگران یدک کش نام این استخر نباشند.

 سلام وعرض ادب . لطفأ پیگیری فرمایید که چراجاده دوراهی ارکان به طرف روستا با وجود نمایشگاه، دانشگاهها، پمپ گاز، جهاد دانشگاهی، بیمارستان ورفت آمد اهالی 2روستای ارکان ورئین، عریض نشده و نیمه کاره رها شده است؟؟
آیا مسئولان باید منتظرحادثه ای باشند تا به موضوع رسیدگی شود؟؟ 

پدر یکی از ملی پوشان کشتی کشورمان در یادداشتی خطاب به استاندار خراسان شمالی از وی به خاطر بی اعتنایی و ترک محل در مراسم استقبال از پسرش گلایه کرد. در این نامه آمده است:
مهندس پرویزی عزیز استاندار محترم خراسان شمالی . سلام. روز گذشته یک جوان بجنوردی بنام امیر محمدی از اعضا تیم ملی کشتی کشورمان پس از کسب عنوان قهرمانی جام جهانی در کشور آمریکا به شهرش بازگشت.  بدون شک دستاورد وی یکی از ارزشمندترین و درخشانترین عناوین ورزشی این استان طی سالیان دراز محسوب میگردد، به طوری که پیام تبریک ریاست محترم جمهوری بارها و بارها از سوی شبکه های مختلف تلوزیونی و مطبوعاتی پخش گردید.
مراسم استقبالی از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان و شهرستان در محل فرودگاه در نظر گرفته شده بود و هنگام فرود هواپیما از بد حادثه شما اولین نفر پیاده شدید و به رغم خواهش مدیر کل تربیت بدنی استان و بر خلاف امام جمعه محترم بجنورد و مدیر کل محترم دادگستری استان بدون توجه و اعتنا به انبوه همشهریانی که به پیشواز آمده بودند با حالتی متکبرانه محل را ترک کردید.
لذا بنده نه به عنوان پدر آن ورزشکار بلکه به خاطر مظلومیت و غریبی ما بجنوردی ها در شهر خودمان بر خودم لازم دیدم سوالی از حضرتعالی داشته باشم. با احترام به تمامی دوستان ورزشکار اسفراینی، آیا اگر این جوان یک شهروند اسفراینی بود باز هم اینگونه رفتار میکردید؟
مطمئنا خیر، با احترام به برادر بزرگوارتان که یکی از خدام و دلسوزان ورزش استان است، بخاطر نخوتی که از شما دیدم این نکته را یاد آوری میکنم که شما هم مثل من یک کارمند بیش نیستی و بر اثر اتفاق نه شایسته سالاری و خلاقیت و بر اساس ساختارهای غلط سیاسی و جناحی در این جایگاه قرار گرفته اید و زمان زیادی هم بطول نخواهد انجامید و بقول ما بجنوردیهای قحط الرجال زده و کسانی که در حذف نخبه های همشهری شهره عام و خاص شده ایم (هرعاشقه بش گئن). من الله و التوفیق - محسن محمدی
ای کاش هرکس به بهانه کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی امسال کاری می کرد؛ اما دو ماه و نیم است که از سال می گذرد، دریغ از یک رویداد مهم، یک اثر کوچک و ... کارهایی که طبق روال همه ساله انجام می شود امری طبیعی است و باید انجام شود؛ اما آنچه مهم است این است که در راستای تحقق شعار سال چه کرده ایم؛ دستگاههای اجرایی چه قدمی برداشته اند؛ این مطالبه مردم و رسانه هاست؛ نکند سال به پایان برسد و شرمنده شوید... اما من می گویم:
ای کاش؛ به بهانه تحقق اقتصاد مقاومتی با اندک ها که نهایتش به مهمترین ها ختم می شود شروع می کردیم.
ای کاش؛ کارمندان دستگاههای اجرایی اعلام می کردند که امسال برای تحقق اقتصاد مقاومتی ساعات کارموثرخود را از آنچه هست یک ساعت افزایش می دادند.
ای کاش؛ هر اتاق کارمندانی که چندین مهتابی و لامپ در آن روشن است، امسال یکی را خاموش می کردند.
ای کاش؛ برای کاهش هزینه های تلفن، در هر تماس تلفن یک دقیقه از صحبت های اضافی را کم می کردند.
ای کاش؛ برای تحقق اقتصاد مقاومتی از تعداد سمینارها و جلسات پر هزینه و وقت گیر و بی ثمر دستگاهها می کاستند.
ای کاش؛ مردم شهر برای کاهش مصرف سوخت تصمیم می گرفتن با اجرای طرح زوج و فرد، سه روز هفته را از خودروی شخصی استفاده نمی کردند تا کاهش مصرف بنزین در کشور به بی نیازی وارات بنزین منجر می شد.
ای کاش؛ اصناف و بازاریان شهر، با نصب پلاکاردی روی درب مغازه خود می نوشتند که« جنس خارجی نه می خریم و نه می فروشیم» آنوقت شاهد فعالیت کارخانجات و کارگاههای تولیدی کشورمان و شاهد اشتغال جوانان این مرز بوم می شدیم نه اینکه با خرید کالاهای خارجی برای خارجی ها بازار کار و صادرات فراهم کنیم.
ای کاش؛ سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار برای تحقق اقتصاد مقاومتی اعلام می کردند که از امسال به مدت 5 سال، تمام کسانی که برای جوانان اشتغال ایجاد کنند از پرداخت سهم بیمه معاف و ملاک کار بر اساس قراردادهای توافقی بین کارگرو کارفرما باشد.
ای کاش؛ این دو دستگاه به مغازه داران و کارگاههای کوچک اجازه می دادند که با اجرای مجدد طرح استاد و شاگردی هر مغازه و هر کارگاه کوچک یکی از جوانان بیکار را تا یافتن کاری مناسب به کار می گمارد و از مشکلات بیمه تامین اجتماعی و مقررات قانون کار معاف می شدند؛ آنوقت سیل جوانان بیکار که روزانه تنها خیابانهای شهر را به خاطر بیکاری متر می کنند، سرگرم کاری می شدند که برای آنها آموزنده بود.
ای کاش؛ وزارت ارشاد دستور می داد تمام روزنامه های کشور از امسال به مدت 5 سال برای تحقق اقتصاد مقاومتی 4 صفحه از مطالب غیر ضرور خود را حذف می کردند تا با این اقدام، کشور از واردات کاغذ بی نصیب می شد.
ای کاش؛ در هر سال یک روز به عنوان « روز کمک به اشتغال» نامگذاری می شد و با کمک های مردمی در آن روز برای اشتغال جوانان کارخانه ای راه اندازی می شد که جمع کثیری از جوانان جویای کار را جذب می کرد.
ای کاش؛ به جای اینهمه حرف زدن های ما؛ زمینه اقدام و عمل را در همه امور مهیا و فراهم می شد.
و ای کاش های دیگری که همه آنها نیازمند اجرا هستند و نباید به عنوان یک آرزو باقی بمانند...
امید که شعار سال« اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» در پایان سال با سربلندی و افتخار همه مسئولان کشور محقق شود. 
یک شهروند بجنوردی
harfaye mardom1  قرار بود امسال حرف نباشد...

بیش از یکماه و نیم از نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری و سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گذشت؛ اما نه اقدامی دیده شد و نه عملی؛ مسئولان دستگاههای اجرایی موظفند اقدامات خود را از سوی رسانه ها به ویژه رسانه ملی و مطبوعات و خبرگزاری ها به مردم اعلام کنند. گرچه در این مدت شاهد دهها سخنرانی بوده ایم ؛ اما آنچه مد نظر آقا بود، اقدام و عمل بود، نه حرف .... مسئولان به هوش باشند، سال به تندی باد می گذرد، نکند خدای ناکرده آمار حرف زدن ها در مورد شعار سال بالاترین آمار و اقدام و عمل در حد صفر باقی بماند. سعید محمدی از شیروان

harfaye mardom1  

وقتی زور استاندار نمی رسد...
با روی کار آمدن دولت یازدهم تقریبا تمامی مدیران دستگاههای اجرایی استان تغییر کرده اند اما دو مدیردستگاه اجرایی که نمایندگان استان پشت آنها ایستادند و از آنان حمایت کردند، همچنان بر کرسی مدیریت تکیه زده اند؛ هر چند استان از وجود برخی از آنان به شدت متضررشد و حق الناس بر گردن نمایندگان محترم و حتی خود این مدیران باقی ماند، اما استاندار خراسان شمالی زورش به وزارت خانه های این دو دستگاه نرسید و آقایان همچنان بر کرسی مدیریت تکیه زدند. میخواهم به آقایان نمایندگان مجلس؛ به نماینده عالی دولت و به خود این مدیران گوشزد کنم که « حق الناس» است، وقتی حفاظت از حتی یک رای شما بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری حق الناس است و دولت و همه نهادهای نظارتی باید از آن حراست و مراقبت کنند، باور کنید خسارت زدن به بیت المال، عقب انداختن استان از توسعه، برکرسی نشستن هایی که هیچ ثمری برای جامعه هدفش ندارد، حتما حق الناس است. این صندلی و آنچه ملت و جامعه هدف این دو دستگاه متضررشدند بالاخره در محکمه الهی قابل پاسخگویی است. ضمن اینکه توصیه می کنم وقتی نمایندگان محترم به بعضی از دوستانشان اینقدر دلبسته و وابسته اند، خوبست آنان را به کاری که شایسته آن هستند و توان خدمتش را دارند به کار گمارید؛ نه اینکه هر پستی که خالی بود یا هر جایی که زورتان رسید!    یک دلسوز

harfaye mardom1 حمایت های نادرست و تضییع حق الناس ...متاسفانه حمایت های نادرست برخی از نمایندگان از برخی مدیران ناکارآمد به صرف وابسته بودن و بدون توجه به شایسته سالاری زیان های زیادی را به استان وارد کرده و موجب تضییع حقوق عمومی شده است؛ مگر به کار گیری مدیران ناکارآمد و ضعیف در مراکز دولتی حق الناس نیست؟ وقتی جابجایی یک رای نماینده مردم حق الناس محسوب می شود، آیا خسارت های میلیاردی ناشی از ناکارآمدی و جناح و باند و باند بازی برخی از نمایندگان محترم در نگهداری برخی از مدیران بر مسند بعضی از مسئولیت ها در دستگاههای اجرایی که از آن نام نمی برم، حق الناس و بیت المال نیست؟ چه کسی باید پاسخگو باشد؟ آیا جزای همه این رفتارهای نادرست باید به قیامت بماند. اگر برخورد با این رفتارها از سوی دستگاههای نظارتی زیرسبیلی رد شود باید روز به روز شاهد وضعیت بدتر اداره کشور و حیف ومیل بیت المال و مسند نشینی مدیران ناکارآمد باشیم . یک دلسوز بجنوردی - حسین محمدنژاد
مسئولان شورا و شهرداری پاسخ دهند .... استاندار خراسان شمالی در جلسه ای عنوان کرده است که 55 میلیارد تومان در زمان تصدی مسئولیت شهردار سابق این شهر به شهرداری کمک کرده است؛ بر اساس شواهد و قرائن موجود اگر بدون در نظر گرفتن درآمدهای خود شهرداری این مبلغ صرف بهسازی و عمران شهری می شد؛ بدون شک شهر چهره دیگری داشت. امروز مسئولان شهرداری به ویژه شهردار سابق این شهر باید پاسخ دهد که این رقم در کجا هزینه شده است. بماند بدهکاری های سرسام آوری که در زمان تصدی شهرداری آقای براتیان بر این شهر تحمیل شده است. شفاف سازی و صداقت در گفتار با مردم می تواند جلوی سوء مدیریت ها و سوء استفاده های احتمالی را سد کند. یک شهروند بجنوردی
یادداشت ها و مقالات

گزارش تصویری
بامی1

بامی2