یکشنبه, 06 فروردين 1402 21:30

شنبه, 20 اسفند 1401 ساعت 14:15
  • .

امضاء میثاق نامه مشترک دستگاه قضایی و علمای اهل سنت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از تأیید پیش نویس نهایی و امضاء میثاق نامه مشترک دستگاه قضایی و علمای اهل تسنن استان خبر داد.

به گزارش نسیم امروز به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان، حجت الإسلام والمسلمین رضا براتی زاده در نشست با علمای اهل تسنن استان با اشاره به تأیید پیش نویس نهایی و امضاء میثاق نامه مشترک اظهار کرد: با توجه به شرایط و مقتضیات زمانی، ضرورت بروزرسانی میثاق نامه سابق از طریق اعمال تغییرات، اصلاحات و الحاقات جدید کاملا محسوس بود لذا طی جلسات تعاملی مشترک -که به صورت مستمر و با پیگیری های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان برگزار شد- مقررات اصلاحی و الحاقی و نیز ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی و آثار و پیامدهای قابل پیش بینی در خصوص هر کدام از بندهای نگارش شده در این توافق نامه، مورد بحث، بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و متعاقبا پیش نویس نهایی آن در قالب 41 ماده تهیه و پس از حصول توافق، مراتب در جلسه امروز به امضاء، تأیید و تصویب رسید.

وی پیشگیری از وقوع جرائم و آسیب های اجتماعی را بعنوان مهمترین هدف تنظیم و تأیید نهایی میثاق نامه مشترک عنوان و تصریح کرد: همانگونه که گفته شد این میثاق نامه محصول چندین جلسه و در نتیجه گفتگوهای فی مابین بود که پس از اعمال برخی تغییرات و اصلاحات در حال حاضر از بسیاری جهات جامع و مانع و همچنین در حوزه راهبردی راهگشا و سازنده به نظر می رسد.

براتی زاده افزود: دستگاه قضایی استان همانگونه که تا کنون در اجرای بسیاری از طرح ها و برنامه ها و همچنین سازوکارهای پیشگیرانه موفق عمل کرده لذا اجرای مقررات پیش بینی شده در میثاق نامه مذکور نیز گام مؤثری در پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی و فرهنگی خواهد بود.

وی همچنين همراهی و همگامی علمای اهل تسنن در راستای اجرای طرح های پیشگیرانه و بازدارنده از بروز جرائم و آسیب های اجتماعی را ستودني توصيف کرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز در این نشست با بیان اینکه علمای اهل تسنن تا کنون در مسیر ارشاد، راهنمایی و هدایت جوانان و نوجوانان در خصوص مخاطرات ناشی از تهدید آسیب های اجتماعی به خوبی عمل کرده اند، بیان کرد: این گونه هدایت ها که عمدتاً در قالب اجراي مفاد میثاق نامه و بر اساس مبانی فقهی و حقوقی تنظیم شده این قابلیت را دارد که همچنان شاید بیشتر از گذشته از بروز بخش اعظمی از آسیب های اجتماعی پیشگیری کند.

سیدجواد ایلالی،توسعه دامنه مقررات پیش بینی شده در میثاق نامه مشترک حول محور برخی دیگر از جرائم خاص را بعنوان مهمترین سازوکار تعیین شده در راستای بهبود ميزان تأثيرگذاری سازوکارهای پیشگیرانه در مناسبات فرهنگی و اجتماعي توصیف کرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان نیز گفت:این میثاق نامه بر اساس موازین شرعی و قانونی به ویژه قواعد فقه حنفی تحریر و تنظیم شده و قطعا می تواند در پیشگیری از وقوع جرائم و آسیب های اجتماعی، بهداشت حقوقی و سلامت اخلاقی جامعه نقش قابل ملاحظه و تعیین کننده ای داشته باشد.

حجت الإسلام والمسلمین یوسفی خاطرنشان کرد:برای تحقق اهداف دستگاه قضایی علمای اهل تسنن از همان ابتدا پای کار بودند و به بهترین وجه دستگاه قضایی را در اجرای برنامه های پیشگیرانه یاری کردند و ما امیدواریم این روند و این نوع مناسبات و تعاملات مفید و سازنده بیش از پیش تقویت شود.

آخوند کمالی از علمای اهل تسنن رازوجرگلان نیز با بیان اینکه مواد مندرج در میثاق نامه مورد بحث، با اعمال اصلاحات و الحاقاتی از 36 ماده به 41 ماده افزایش یافته؛ اظهار کرد: در جلساتی که با علمای اهل سنت برگزار شده همواره بر ضرورت تبلیغ و تبیین مقررات میثاق نامه برای مردم عادی به منظور آگاهی آنان از نظرات علما در نماز جمعه و جلسات تأکید گردیده است .

وی گفت: علمای اهل تسنن تعامل خوبی با دستگاه قضا دارند و در راستای پیشگیری از وقوع جرم و صلح و سازش جلسات متعددی را با دستگاه قضایی خراسان شمالی برگزار کرده‌اند و این میثاق نامه نیز می تواند در راستای تقویت این نوع تعاملات در استان ارزیابی شود.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور خاطرنشان کرد: اجرای مقررات پیش بینی شده در میثاق نامه مشترک می تواند از بسیاری از جرائم و آسیب های اجتماعی پیشگیری نماید.

بازدید 114 بار آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 اسفند 1401 ساعت 18:13
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

عناوین روزنامه‌های امروز

یادداشت؛ مقاله و گزارش

گزارش تصویری
بامی1

بامی2
  • این تابستون برنامه هات جایزه داره