جمعه, 03 ارديبهشت 1400 13:04

دوشنبه, 29 دی 1399 ساعت 17:58
 • .

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح :تهدیدات اخیر آمریکا را جدی گرفتیم/ ۱۰ رزمایش تخصصی برگزار شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در روزهای اخیر که این رئیس‌جمهور کم خرد آمریکا تهدیداتی را کرد ما این تهدیدات را جدی گرفتیم و در این مدت بیش از ۱۰ رزمایش تخصصی برگزار شد.

به گزارش نسیم امروز به نقل از مهر، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش سراسری مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که صبح امروز (دوشنبه) در سالن خلیج فارس باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها اظهار داشت: حضرت امام خمینی (ره) فرمانده کل قوا در دفاع مقدس بودند و راه و رسم مقاومت و ایستادگی برای به دست آمدن عزت و افتخار را به همه ما آموختند.

وی ادامه داد: در ایام سالگرد عملیات کربلای پنج هستیم که عملیات بسیار مهمی بود و بیش از ۳ ماه طول کشید و چیزی حدود ۱۰۰ روز جنگ در منطقه شلمچه ادامه داشت و موجب شد ارتش عراق انهدام اساسی ببیند البته ما هم بیشترین شهید را در این سال داشتیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به عملیات کربلای چهار گفت: این عملیات بسیار مهم بود و دشمن توانست ادامه عملیات ما را متوقف کند، ما قرار نیست تنها عملیات‌های موفق را بگوئیم بلکه در عملیات‌های ناموفق هم هزاران درس وجود دارد که باید از آن درس گرفت و بنا نیست ما عملیات‌های به ظاهر ناموفق را کنار بگذاریم.

سرلشکر باقری عملیات کربلای پنج را بسیار موفق دانست و گفت: صد تیپ ارتش عراق تا حدود ۵۰ درصد منهدم شد و اگر ما می‌توانستیم جنگ را ادامه دهیم می‌توانستیم در سال ۶۶ پیروز قطعی جنگ باشیم. این موفقیت‌ها موجب شد دشمنان تغییرات اساسی در قطعنامه ۵۹۸ پیشنهادی به ایران بدهند.

وی ادامه داد: اتفاقات و دستاوردهای دفاع مقدس نوعی عظمت است که شاید برای هر ملتی چندین دوره طول می‌کشد تا این اتفاقات رخ بدهد به همین دلیل است که امام راحل و مقام معظم رهبری تعابیر مختلفی در خصوص دفاع مقدس دارند. این عزیزان می‌فرمایند در دفاع مقدس صدور انقلاب اسلامی به بهترین شکل اتفاق افتاد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه فهم ایستادن بر روی پای خود در دفاع مقدس برای ما رخ داد، گفت: در دفاع مقدس فرهنگ ایثار، شجاعت و ایستادگی در ملت ما و برای همه نسل‌ها رخ داد.

سرلشکر باقری گفت: یکی از درس‌های دفاع ضرورت توانمند شدن است، اگر کسی فکر می‌کند روحیات و منش استکبار تغییر می‌کند اشتباه می‌کنند.

وی ادامه داد: دشمن تغییر پذیر نیست، آنها سال‌ها تلاش کرده‌اند که بر جهان تسلط داشته باشند و قطعاً تغییر نمی‌کنند، اینکه سر یک میز بنشینیم قهوه‌ای در دست بگیریم و لبخندی بزنیم چیزی را عوض نمی‌کند. اگر می‌خواهیم تحریم را برداریم که خواست رهبری است باید در همه ابعاد مختلف قوی شویم، تنها راه حل مشکلات و رفع تحریم‌ها قوی شدن در همه ابعاد است.

سرلشکر باقری گفت: در دو سالی که آمریکا جنایت فشار حد اکثر ی را در پیش گرفت ملت ایران هم مقاومت حداکثری را در پیش گرفت. در همین ۲۰ روز اخیر که این رئیس جمهور کم خرد آمریکا تهدیداتی را کرد ما این تهدیدات را جدی گرفتیم و در این مدت بیش از ۱۰ رزمایش تخصصی برگزار شد، البته این رزمایش‌ها می‌توانست در ۳ روز برگزار شود اما ما آنها را برای اینکه مردم بتوانند در جریان آن قرار بگیرند در ۲۰ روز برگزار کردیم. این آمادگی و چابکی نیروهای مسلح ما نتیجه دفاع مقدس است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: دشمنی که می‌خواست مردم ایران ۲۲ بهمن سال گذشته را نبینند امروز در خفت به سر می‌برد، پارلمان آنها توسط معترضین اشغال شد و کاخ سفید به پادگان نظامی تبدیل شده و نیمی از مردم آمریکا احساس می‌کنند که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تقلب شده و رئیس جمهور بعدی آمریکا رئیس‌جمهور آنها نیست.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح افزود: هر چقدر به دوران دفاع مقدس می‌نگریم و تعابیر امامین انقلاب اسلامی را نگاه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که حقیقتاً چنین واقعه‌ای برای ملت‌ها هر چند قرن یک بار اتفاق می‌افتد. دفاع مقدس دروس و آموخته‌های مختلفی دارد که صدور انقلاب اسلامی، ارتقای شجاعت و اتکای به نفس بین مردم، نهادینه شدن فرهنگ شجاعت و شهامت در ملت ایران برای همه نسل‌ها، معرفی الگوی استکبارستیزی به جهان، حضور جوانان برای دفاع از حرم اهل بیت و درک ارزش شهیدان از جمله آنهاست. دفاع مقدس به عنوان یکی از الطاف خفیه الهی بود که موجب سربلندی ملت ایران در قرن‌های مختلف شد.

وی اظهار داشت: اگر امروز مردم یمن با دست خالی در برابر جنایتکاران ایستادگی می‌کنند، این روحیه را از دوران دفاع مقدس الهام گرفته‌اند. آن موشکی که امروز با صلابت به شکل انبوه با برد هزار و ۸۰۰ کیلومتر اهداف را به صورت نقطه‌ای مورد اصابت قرار داد، از آثار دفاع مقدس است. کار تولید موشک از سال ۶۳ آغاز شد و امروز مانند یک درخت پربار در کشور رشد کرده است.

سرلشکر باقری با اشاره به ویژگی‌های دوران دفاع مقدس گفت: در دوران دفاع مقدس دوستان از دشمنان شناخته شدند. درس هوشیاری، ولایتمداری، درک تبعیت از ولایت، وظیفه شناسی، روحیه داشتن و روحیه بخشی، اعتماد به نفس و شجاعت، شهادت طلبی، ایثارگری، توکل به خداوند، صبر در برابر دشمنان، ساده زیستی، خودسازی و زهد و تواضع، پرهیز از اشراف و تجمل گرایی، هوشمند بودن، نهراسیدن از مشکلات، تبری و تولی، انسجام و یکپارچگی ملی و … تنها بخشی از درس‌هایی است که می‌توانیم از آن دوران بیاموزیم.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: گذر زمان نباید باعث تغییر روحیه ما بشود و اگر یک عملیات موفق به سرانجام رسیده است باید بدانیم که طراحان با چابکی و دقت این عملیات را طراحی کردند. ما بایستی برای حل مشکلات تلاش کنیم و قطعاً در این صورت است که خداوند کمک حالمان خواهد بود و این مورد را در دفاع مقدس به وفور شاهد بودیم.

وی گفت: امروز با پدیده بی نظیری به نام دفاع مقدس با آموخته‌های مختلف مواجه هستیم و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مسئولیت مهمی برای پرداختن به این گنجینه بی نظیر برعهده دارد که هم باید کیفی و کمی به آن بپردازند. اگر کسی راجع به دفاع مقدس کار می‌کند، اما اخلاقش با منش آن دوران متفاوت باشد، نتیجه‌ای نخواهد داشت.

باقری گفت: مهمترین نکته عمل و رفتار ماست و جوان امروز به دنبال نوع عمل ماست که باید با رفتار مناسب صورت گیرد. بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس طی سال‌های اخیر همواره رو به رشد بوده که جای تقدیر دارد و از زمانی که رهبری فرمودند آثار ما ۳۰ برابر رشد داشته است جای خوشحالی است، اما ما باید این مسیر را در عین مراقبت از تحریف، دروغ و فریب ادامه دهیم.

سرلشکر باقری افزود: آثار ما باید با کیفیت بالا تولید شود و مسئولان مربوطه باید با روی گشاده عزیزان و نویسندگان حرفه‌ای را جذب کنند تا آثار ما پیشرفت قابل ملاحظه‌ای پیدا کند. خوشبختانه موزه‌ها درحال تکمیل است و گام‌های مهمی انجام شده و امیدواریم در زمان مقرر مابقی کارها انجام شود. برگزاری برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس با موفقیت خوبی پیش رفت و با وجود بیماری کرونا این کار به خوبی انجام شد که در قله آن، ارتباط زنده مسئولان و پیشکسوتان دفاع مقدس با رهبر معظم انقلاب اسلامی بود.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به اهمیت توجه به فضای مجازی اذعان داشت: اهمیت و ارزش فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی است و هرچقدر زمان می‌گذرد از تاثیر این فضا بین اقشار مختلف بیشتر آشنا می‌شویم لذا در این حوزه باید به شدت فعال باشیم. در حال حاضر که راهیان نور تعطیل است باید اشکالات را شناسایی و برطرف کنیم تا با شکست کرونا و از سرگیری راهیان نور دیگر شاهد بروز مشکلی نباشیم. در حوزه هنر نیز باید فعالیت بیشتری داشته باشیم و رهبر انقلاب فرموده بودند که در حوزه قصه نویسی عقب هستیم لذا در این حوزه باید با جذب هنرمندان فعالیت خود را دوچندان کنیم.

سرلشکر باقری گفت: حوزه آموزش و پرورش نیز باید بیشتر از گذشته مدنظر قرار گیرد و درحال حاضر ۱۴ میلیون دانش آموز در کشور داریم که این عزیزان آینده سازان جامعه هستند و باید با کمک رسانه ملی نوجوانان را با فرهنگ دفاع مقدس آشنا کنیم. تحقیقات ما باید هدفمند پیش برود و لزوم این کار هم برگزاری جلسات نقد و بررسی است. شبهات شکل گرفته در ذهن جوانان باید برطرف شود و مستحضر هستید که دشمنان دائم در پی ایجاد شبهه در جامعه هستند و طبیعی است که جلسات نقد و بررسی می‌تواند به این شبهات پاسخ دهد. معرفی الگو، اسوه و نمادها می‌تواند بسیار موثر واقع شود که مثال آن هم سردار شهید قاسم سلیمانی است و قهرمانان دیگری مانند سردار سلیمانی به وفور در کشور حضور دارند که باید معرفی شوند. از طرفی خاطرات پیشکسوتان دوران دفاع مقدس باید ضبط و به جوانان ارائه شود تا جلوی تحریف آن دوران ارزشمند گرفته شود.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح اظهار داشت: مسئله تکمیل یادمان‌های شهدای گمنام بسیار مهم است چراکه برخی افراد نمی‌توانند به سفر راهیان نور بروند بنابراین تمام یادمان‌ها باید تکمیل، توسعه و مورد نگهداری قرار گیرد. یادمان شهدای گمنام موجب تسکین و آرامش دل مردم می‌شود. موضوع دیگر تحریف دفاع مقدس است که دشمن در این زمینه به شدت فعال است و ما باید با توجه به خاطره نویسی، این توطئه را نیز خنثی کنیم. موضوع دیگر توجه به جبهه مقاومت است و غرفه مقاومت باید در تمام استان‌ها با موضوع پرداختن به مسئله استکبارستیزی با محوریت سردار سلیمانی ایجاد شود. در این زمینه باید تمام استان‌ها به طور ویژه پای کار باشند.

سرلشکر باقری گفت: در دو سالی که آمریکا عهدشکنی کرده است و راهبرد فشار حداکثری و خروج از برجام را در پیش گرفته مردم ما نیز راهبرد مقاومت حداکثری را در پیش گرفته‌اند و با مقاومت مثال زدنی راهبردهای آمریکا را به شکست کشیدند و اقدامات اساسی برای شکست دشمن در این نبرد را در پیش گرفتند. در همین چند روز اخیر تهدیداتی که رئیس جمهور ورشکسته آمریکا مطرح کرد و محتمل بر کم عقلی او بود ما جدی گرفتیم.

وی ادامه داد: ظرف ۲۰ روز اخیر ۱۰ رزمایش تخصصی در کشور اتفاق افتاد همانند عملیات کربلای ۵ که قرار نبود انجام شود و به آن مشکلی که در عملیات کربلای چهار پیش آمد بلافاصله کربلای ۵ اتفاق افتاد. درست زمانی که نظام و فرماندهی معظم کل قوا تصمیم گرفتند آمادگی نیروهای مسلح در اوج باشد و این اقتدار و آمادگی دفاعی برای دلگرمی به ملت ایران و همچنین نمایش بازدارندگی برای جهانیان به نمایش گذاشته شود به سرعت این اتفاق افتاد.

وی با اشاره به پیشرفت‌های دفاعی کشور گفت: در صنعت دفاعی مسیر رشد و قدرت یابی ما همچنان ادامه دارد البته بخش بسیاری از تحقیقات و توانمندی‌های دفاعی ما قابل بیان نیست کارهای بسیار عظیمی در حال انجام است که تحقق امر رهبری برای قوی شدن است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به تهدیدات دشمن اشاره کرد و گفت: دشمنی که می‌خواست جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی، ۲۲ بهمن سال گذشته را نبیند امروز به جایی رسیده و با این ورشکستگی و افتضاح روبروست که مردم معترض آمریکا کنگره را فتح کرده‌اند و همه نمادهای تمدن امریکا را تخریب کردند و امروز پایتخت آنها به یک پادگان تبدیل شده است، پایتختی که می‌خواهد مراسم تحلیف رئیس جمهور را برگزار کند.

سرلشکر باقری گفت: نیمی از ملت آمریکا در نظرخواهی‌ها احساس شان این است که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تقلب صورت گرفته و رئیس جمهور آینده آمریکا رئیس جمهور قانونی آنها نیست این وضعیت آمریکایی است که خود را به عنوان الگوی دموکراسی در جهان بزک کرده بود.

وی افزود: بیانات بسیار تکان دهنده از سوی نخبگان مسئولین و دلسوزان آمریکا در این روزها بیان شده است. رئیس شورای راهبردی آمریکا می‌گوید در جهان وابستگی به آمریکا همچون گذشته نخواهد داشت اگر دوره پسا آمریکا نقطه شروع داشته باشد به طور قطع این تاریخ آن روزی است که به کنگره آمریکا حمله شد و به تصرف درآمد. این افراد علاقه مند به ایران نیستند و دشمنان ملت ایرانند اما یک اعتراف علنی می‌کنند که در جلو چشم همه دنیا آبرویشان رفته است.

سرلشکر باقری گفت: اینکه یک رئیس جمهوری در طی چهار سال دو بار استیضاح شود در تاریخ آمریکا وجود ندارد، اگرچه ملت ما دچار مشکلاتی است که بخش اعظمی از آن نتیجه عهد شکنی ها و فشار حداکثری بی‌سابقه است اما اینگونه نیست که دشمن آسوده بوده باشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: افول لیبرال دموکراسی آغاز شده است. اگر یک روزی اندیشمندان در آمریکا لیبرال دموکراسی را پایان تاریخ اعلام می‌کردند امروز نه تنها دیگر به این بیان اعتقاد ندارند بلکه خود آنها نیز اعلام می‌کنند که در بیان این مطلب اشتباه کردند.

وی تصریح کرد: افول آمریکا به برکت خون شهدا و انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است و این اتفاق در حال رخ دادن است. ما در کجا بودیم و به حمدالله امروز در چه جایی قرار داریم و دشمنان ما در چه جایی قرار دارند.

سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود به حل مشکلات مردم اشاره کرد و گفت: بخش‌های مسئول برای حل مشکلات مردم مسئولیت فوق العاده سنگینی بر عهده دارند و کسانی که ادعا می‌کنند در صحنه می‌آیند، برای انتخاب شدن و برای تصدی مسئولیت‌های اجرایی در کشور باید همه گذشته را در ذهن خود مرور کنند و مانند تابلو جلوی چشمانشان بگذارند که این ملت ما چه روزهایی را طی کرده و چه گرفتاری‌ها و مسائلی را تحمل کرده و چه خون‌هایی داده.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: این همه افراد می‌آیند برای کاندیداتوری و گرفتن پست و بعد همین وضعیتی است که شاهد هستید. خیلی کار سنگینی بر عهده آنهاست و تعجب دارد که برای در دست گرفتن چنین پست و صندلی سر و دست بشکنند. امیدواریم نگاه جدی برای حل مشکلات در آنها شکل بگیرد.

وی ادامه داد: فرمانده معظم کل قوا فرمودند اصل بر بی تاثیر کردن تحریم‌هاست البته دشمنان ما وظیفه‌شان برداشت تحریم هاست. آنها در برجام عهد کردند که تحریم‌ها را بردارند و باید بردارند، البته نه برجام اهمیتی دارد و نه اضافه شدن فلان کشور به این تعهد و یا کم شدن از این توافق.

سرلشکر باقری گفت: مهم این است که تحریم ملت ایران باید برداشته شود و مسئولان ایران مانند همیشه به تعهدات خود استوار هستند و توافقات هسته‌ای برمی‌گردد اما این صرفاً وقتی امکان‌پذیر است که آن تحریم‌ها به طور کامل برداشته شود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: وضعیت رژیم صهیونیستی را نیز شاهد هستید. ماه هاست که صدها نفر مقابل منزل نخست وزیران رژیم اردو زده‌اند و می‌گویند که باید در برابر فساد و جنایاتی که انجام داده پاسخگو باشند، این وضعیت رژیم صهیونیستی است.

بازدید 139 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 29 دی 1399 ساعت 17:58
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.
عناوین روزنامه‌های امروز

یادداشت؛ مقاله و گزارش

گزارش تصویریبامی1

بامی2 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه
 • تصاویری از رژه موتوری و حضور مردم در 22 بهمن ماه