چاپ کردن این صفحه .
شنبه, 12 بهمن 1398 ساعت 09:35
  • .

استاندارخراسان شمالی: کتاب باید قابل دسترس باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استاندار خراسان شمالی تاکید کرد: کتاب باید با کیفیت و در قابل دسترس شهروندان باشد بنابراین طرح هایی با قابلیت اجرا برای در دسترس بودن کتابها تا دو هفته آینده ارائه شود.

به گزارش گروه دریافت نسیم امروز، دکتر محمدعلی شجاعی در نشست انجمن کتابخانه های عمومی استان خطاب به اعضای این نشست، اظهار داشت: زیرساخت‌ها در حوزه کتابخانه ها در استان فراهم است و باید برای طرح کارشناسی سرانه مطالعه در جامعه به طور واقعی افزایش یابد.

وی افزود: آمار و ارقام نشان می دهد استان خراسان شمالی در تعداد اعضا به نسبت کشور وضعیت بهتری دارد اما اینکه چرا این آمار و ارقام در سطح جامعه خود را نشان نمی‌دهد، باید بررسی شود

نماینده عالی دولت درخراسان شمالی ادامه داد: اگر برخی از داشته و نداشته ها مانند کمبود پل و جاده را احساس می‌کنیم چرا نبود مطالعه را جزو نداشته ها احساس نمی کنیم و خروجی و آثار مطالعه در اجتماع دیده نمی شود؟

دکتر شجاعی گفت: مدیران باید برای پیشبرد اهداف مطالعه در سطح استان با توجه به سرمایه گذاری های صورت گرفته از سوی دولت راهکارهای اجرایی ارائه دهند.

وی در ادامه به وضعیت سرانه های استان در حوزه کتاب و کتابخانه ها اشاره داشت و تصریح کرد: سرانه زیربنایی کتابخانه‌های عمومی و استان ۲.۲ و بالاتر از میانگین کشوری است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها یک چهارم از فضای کتابخانه ها در مناطق روستایی قرار دارد و این در حالی است که نیمی از جمعیت استان روستانشین هستند بنابراین توزیع جغرافیایی مناسبی در این حوزه نداریم.

دکتر محمدعلی شجاعی با تاکید بر اینکه ما نگهبان کتاب نیستیم، افزود: تلقی ما از کتاب به معنای انبار کتاب ها نیست بلکه ما باید با مدیریت بتوانیم کتاب‌ها را در دسترس شهروندان قرار دهیم چرا که سرانه مطالعه یعنی ورق زدن کتابها و ماموریت کتاب این است که به خانه ها برود و توسط مردم ورق بخورد و مطالعه شود.

دکتر شجاعی گفت: متولیان امر باید تا دو هفته آینده طرحی را مبنی بر اینکه چگونه کتاب ها در دسترس شهروندان قرار بگیرد، ارائه دهد.

وی خاطر نشان کرد: با آنالیز عناوین کتاب های موجود می‌توانیم به صورت چرخش کتاب‌ها را در دسترس شهروندان قرار دهیم و با کمک شهرداری ها و دهیاری ها ر فضاهای عمومی مانند ایستگاه اتوبوس محلی برای دسترسی راحت شهروندان به کتاب ایجاد کنیم.

دکتر شجاعی گفت: بنا به آمار و گزارش ۸۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه های استان وجود دارد که باید بررسی شود چند جلد از این کتاب مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین ۵۰ هزار نفر عضو کتابخانه های استان هستند که باید با آنالیز دقیق مشخص شود این اعضا از کدام اقشار جامعه هستند.

وی با تاکید بر اینکه باید به دنبال افزایش کیفیت مطالعه باشیم گفت: در ادارات باید کتاب‌های تخصصی مناسب وظایفشان وجود داشته باشد چرا که هرچه سطح آگاهی کارمندان یک اداره کمتر باشد رنج مردم از این افراد بیشتر است.

وی تاکید کرد: خرید و اهدای کتاب تنها برای ارائه آمار و ارقام به دنبال مطالعه را بر پیکره اجتماع ببینیم.

دکتر شجاعی تصریح کرد: باید با ایجاد کتابخانه های سیار در روستاها کتاب‌ها بین مردم گردش داشته باشد و همچنین باید وجود کتاب در مناطق حاشیه شهرها که بیشترین آسیب اجتماعی را دارند به خوبی دیده شود.

وی اظهار داشت: مطالعه موجب افزایش شعور و شان اجتماعی افراد می‌شود و باید بدانیم آموزش و مطالعه هر چند کم بر رفتارهای اجتماعی افراد اثر می‌گذارد.

دکتر شجاعی مطرح کرد: با هدف ایجاد نهضت مطالعه می توانیم طرح هر دهیاری یک کتابخانه، هر مدرسه یک کتابخانه، هر مسجد یک کتابخانه و هر پایگاه بسیج یک کتابخانه را با بررسی و ارائه آمار دقیق از وضعیت موجود در استان اجرایی کنیم.

دکتر شجاعی در پایان سخنان خود با اشاره به مشکلات کتابخانه گلستانشهر دستور داد: اعتبار لازم برای تامین تاسیسات و دیوار کشی محوطه برای پیش بینی و تخصیص اعتبار در کمیته برنامه ریزی شهرستان بجنورد جمع بندی و انجام شود.

بازدید 38 بار آخرین ویرایش در شنبه, 12 بهمن 1398 ساعت 09:35
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn